Aparat w smartfonie – czy może zastąpić tradycyjny aparat?

chermitove / Pixabay

Jeszcze całkiem niedawno wykonanie dobrych zdjęć możliwe było tylko przy użyciu dobrego aparatu fotograficznego lub lustrzanki. Obecnie, i to całkiem skutecznie zastępują je telefony a konkretniej – wbudowany aparat w telefonie. A jeśli jeszcze dołożymy do tego mobilny internet – to obecne smartfony zastępują nam już nie tylko aparat, ale również komputer, są po prostu wielozadaniowe.

Aparat do robienia zdjęć – czy smartfon wystarczy?

Smartfony są obecne w każdej dziedzinie życia – także w fotografii. Ich producenci z roku na rok ścigają się w przedstawieniu konsumentowi coraz to nowych funkcji, zachęcających do kupna smartfonu określonej marki. Wprowadzają innowacyjne rozwiązania, mające za zadanie przekonać użytkownika, aby wybrał dane urządzenie. W dobie królującego wszechobecnie selfie, aparat dobrej klasy w smartfonie jest bardzo ważny, przy czym liczba kamer w urządzeniach nie ogranicza się do jednej – często są one dwie lub trzy.

To właśnie ewolucja smartfonów doprowadziła do tego, że aby robić dobre zdjęcia nie trzeba posiadać telefonu z najwyższej półki. Do zrobienia dobrych zdjęć nadaje się większość oferowanych obecnie na rynku urządzeń – również te średniej klasy telefony. Dużo zależy tutaj od producenta i technologii, jaką on wykorzysta.

Smartfon czy lustrzanka?

Fotografia mobilna jest wszechobecna i wciąż się rozwija, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: “Czy smartfon zrobi lepsze zdjęcia od aparatu?”
Obecnie wbudowane w smartfonach aparaty robią świetne zdjęcia, jednak do lustrzanek pewnych rzeczy im brakuje.
Lustrzanki są propozycją dla prawdziwych profesjonalistów. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu tego, że posiadają wymienne obiektywy, pozwalające na wykonanie lepszych zdjęć. Robiąc zdjęcie lustrzanką, jest możliwość uchwycenia danego obiektu w pierwszym planie i rozmycia tła, które się za nim pojawia.

Telefony są jednak bardziej mobilne od tradycyjnych aparatów, zdecydowanie zajmują mniej miejsca w plecaku lub torbie i są idealne na potrzeby osób, które nie zajmują się fotografią profesjonalnie.
Wciąż rozwijająca się technologia sprawia, że obecnie dużą popularnością cieszą się smartfony, które posiadają dwa obiektywy z tyłu. Robienie zdjęć takim smartfonem sprawia, że efekty wizualne naprawdę zachwycają, a samo fotografowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Wpływa na to fakt, że jeden z obiektywów robi zdjęcia, które obejmują szerokie kadry, drugi jest w stanie zrobić zdjęcia z przybliżeniem – i to bez utraty jakości.

Fotografia mobilna przyszłością fotografii.

Fotografia wykonywana telefonem stała się w obecnym czasie bardzo popularna. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do smartfonów, pozwalających podnieść jakość wykonywanych zdjęć. Wśród nich możemy wybierać w różnego rodzaju obiektywach lub statywach. Dzięki nim zrobienie dobrych zdjęć smartfonem nie stanowi żadnego problemu. Z tego właśnie powodu amatorzy fotografii powinni zainwestować w dobry telefon, którego aparat będzie spełniał każde, nawet te najbardziej wygórowane oczekiwania.