Co zrobić, by zacząć zarabiać na zdjęciach?

Free-Photos / Pixabay

Zdjęcia, przynajmniej te na poziomie amatorskim może robić każdy. Nie trzeba mieć nawet specjalistycznego sprzętu. Wystarczy dobrej jakości telefon komórkowy. Modele z wyższej półki posiadają naprawdę dobre aparaty, które robią zdjęcia w doskonałej rozdzielczości. Osoba nieznająca się na fotografii często może pomyśleć, że zdjęcie wykonane telefonem, zostało zrobione profesjonalnym aparatem. Ot, taki postęp technologiczny nastąpił na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Jednak, jeżeli ktoś myśli o tym, aby zacząć utrzymywać się z robienia zdjęć, to zdecydowanie powinien zainwestować w sprzęt. Z jednej strony jest to dosyć poważny wydatek, który może poczynić duże straty w domowych finansach, jednak bez sprzętu na odpowiednim poziomie nie ma nawet co marzyć o tym, aby zacząć na zdjęciach zarabiać.

Wybór sprzętu i specjalizacji – czy technologia jest istotna?

W dzisiejszych czasach wybór profesjonalnych aparatów fotograficznych jest na tyle olbrzymi, że ciężko jest wskazać jeden model, który zadowoli wszystkich. Wśród profesjonalistów królują oczywiście lustrzanki, których cena waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Mowa tu oczywiście o samym aparacie, do którego ceny należy doliczyć także koszt poszczególnych obiektywów czy też innych dodatków, jak na przykład plecak fotograficzny czy filtry słoneczne. Jeżeli już sprzęt będzie skompletowany, to przyjdzie pora na szlifowanie umiejętności. Pomocna w tym zakresie okaże się fachowa literatura oraz specjalistyczne kursy. Chcąc zarabiać na zdjęciach, trzeba jasno zdefiniować kierunek rozwoju. Fotograf, który jednocześnie będzie zajmował się fotografią przyrody, portretami, sesjami ślubnymi czy fotografią mody może tak naprawdę nie być specjalistą w żadnej z tych dziedzin. A to często właśnie specjalizacja sprawia, że ktoś jest w stanie wybić się ponad konkurencje ze swoją ofertą.

Czy da się zarabiać robiąc zdjęcia na koncertach?

Oczywiście, że koncerty to równie dobre pole do popisu dla fotografa jak wszystkie inne imprezy, na których może on dać upust swoim twórczym umiejętnościom. Jeżeli komuś zależy na tym, aby robić komercyjne zdjęcia na koncertach, to powinien zgłosić się do jakiejś agencji zajmującej się tą tematyką. Na większość imprez tego typu niezbędne są przepustki dla mediów i w taki właśnie sposób najprościej jest je zdobyć. Oczywiście na początku nie ma co liczyć na płatne zajęcie, żeby zdobyć zaufanie i udowodnić swoje umiejętności, wpierw zapewne trzeba będzie odbyć bezpłatny staż, który może trwać kilka miesięcy.