Czy warto inwestować w zaawansowany technologicznie aparat?

pixel2013 / Pixabay

Aparat fotograficzny, zwłaszcza ten cyfrowy, jeszcze nie tak dawno był towarem luksusowym. Ceny lustrzanek cyfrowych były na tyle wysokie, że nie każdy był w stanie sobie na nie pozwolić. Im bardziej zaawansowana technologia produkcji sprzętu do robienia zdjęć, tym jego cena będzie wyższa. Jednak dzisiaj można sporo aparatów kupić po okazyjnych cenach. Dotyczy to zarówno używanych lustrzanek z wyższej półki, jak i tańszych modeli, które szczyt swojej świetności miały kilka lat temu. Na jaki aparat warto się zdecydować i jaki będzie ostateczny koszt takiej inwestycji?

Czy inwestować w nowoczesne technologie?

Tak naprawdę, to jest to pytanie otwarte. To, ile kto wyda na sprzęt fotograficzny i czy zdecyduje się na nowoczesne technologie, czy też wybierze urządzenia kilkuletnie, jest kwestią indywidualną, uzależnioną zarówno od osobistych preferencji dotyczących rodzaju aparatu fotograficznego, jak i budżetu, jaki posiada się na taką inwestycję. Osoby początkujące mogą zdecydować się na tańszy sprzęt, by na nim szlifować swoje umiejętności. Profesjonalny fotograf, który zarabia na wykonywaniu zdjęć komercyjnych z pewnością będzie celował w aparat bardziej zaawansowany technologicznie.

Ile kosztuje sprzęt do robienia zdjęć?

Cena uzależniona jest między innymi od zaawansowania technologicznego lustrzanki. Najtańsze aparaty do robienia zdjęć można w dzisiejszych czasach kupić już za około tysiąc złotych. Z kolei te, z najwyższej półki, to wydatek, który może być nawet kilkanaście razy większy. Warto wiedzieć, że samo body, to nie wszystko. Do profesjonalnego wykonywania fotografii niezbędne będą również obiektywy, które też potrafią sporo kosztować. Jakie obiektywy wybrać? To już zależy między innymi od tego, w jaki rodzaj fotografii będzie celować dana osoba. Przykładowo, przy fotografii plenerowej najbardziej odpowiednie będą obiektywy o szerokim kącie.

Sumaryczny koszt inwestycji

Jeżeli podliczyć wszystkie wydatki związane z zakupem profesjonalnego sprzętu do robienia zdjęć, to szybko okaże się, za na taką inwestycję w dzisiejszych czasach potrzeba kilka tysięcy złotych. Lwia część wydatków to sam aparat, jednak do kosztów trzeba doliczyć także cenę obiektywu, lampy błyskowej, torby fotograficznej, kart pamięci, dodatkowej baterii, filtrów czy chociażby materiałów do czyszczenia aparatu. Oczywiście nie trzeba tego wszystkiego kupować na raz – można w sprzęt fotograficzny inwestować stopniowo, co miesiąc kupując jedną potrzebną rzecz.