Czym powinien się odznaczać weselny fotograf?

StockSnap / Pixabay

Jesteś w trakcie przygotowań weselnych i chciałbyś, żeby wszystko wyglądało idealnie i było dopięte na ostatni guzik? Przed Tobą naprawdę wiele pracy, która jednak na pewno się opłaci. Pozostanie jeszcze znaleźć sposób, żeby wspomnienia z tego dnia zostały z Tobą na całe lata. Najskuteczniejszą metodą jest zatrudnienie profesjonalnego fotografa, który zapisze wszystkie najważniejsze momenty tego istotnego, życiowego wydarzenia w formie pięknych zdjęć, do których z chęcią będziesz wracać.

Wybór odpowiedniego specjalisty wcale nie jest aż tak prosty i oczywisty. W gąszczu ofert czasami łatwo się pogubić lub dać zmylić pozorom. W sumie, dzięki dostępności i stosunkowo niskim cenom, mianem „fotografa” może się określać niemal każdy. Stąd też wysyp kont i profili, których nazwa składa się z imienia i nazwiska uzupełnionego o dopisek „photography”. Jak nie dać się oszukać i znaleźć tego właściwego fotografa?

Ile wydać na wesele? Budżet – rzecz kluczowa

Zazwyczaj pary mają bardzo konkretny budżet na przygotowanie wesela, w którym muszą się zmieścić z organizacją całego wydarzenia. Ile wydać na wesele? Nie ma jednej konkretnej zasady. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości.

Oprócz sali weselnej, cateringu i zespołu lub dj’a, warto również zadbać o to, żeby był też obecny fotograf ślubny, który uwieczni wspomnienia z tego dnia. Ile powinno się wydać na tego typu usługę? Nie ma jednej żelaznej zasady, która pozwoli określić cenę. Warto kierować się ogólną normą, że wydatek na fotografa powinien wynieść około 10% całego weselnego budżetu.

Fotograf ślubny – na co zwracać uwagę w trakcie poszukiwań?

Fotografa najlepiej szukać dzięki rekomendacjom znajomych. Warto zapytać pary, które swój własny ślub mają już za sobą. W ten sposób możemy pozyskać kontakt do osoby godnej zaufania oraz dowiedzieć się z kim na pewno się nie spotykać.

Można również sprawdzić dokonania kandydatów za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu łatwo uzyskać rozeznanie, czy dana stylistyka w ogóle nam odpowiada.

Kolejnym krokiem jest spotkanie narzeczonych z wybranymi kandydatami. Warto spotkać się, zobaczyć przykładowy album, dopytać o doświadczenie oraz przede wszystkim porozmawiać. Kontakt z fotografem jest równie ważny, jak samo portfolio.

***

Wybór właściwego fotografa to nie jest zadanie na jeden-dwa dni. Najlepiej zarezerwować na to kilka miesięcy, pamiętając też, że niektórzy fotograficy mogą mieć terminy zarezerwowane nawet na rok do przodu. Im szybciej zatem się do nich zgłosimy, tym większa szansa, że podpiszemy umowę z idealnym twórcą.