Dziki i oswojony świat na fotografii – jak robić zdjęcia zwierząt?

Pitsch / Pixabay

Fotografia ma różne oblicza. W każdym z nich można się doskonalić, aby osiągnąć mistrzostwo. Są specjaliści od pejzaży, inni preferują reportaż lub fotografię portretową. W tym ostatnim przypadku jest również pewna gałąź wciąż jeszcze niszowa, zyskująca ostatnimi czasy coraz większą popularność. Mowa o zdjęciach zwierząt. Na co zwracać uwagę, jeśli chcemy je wykonywać?

Zwierzę w centrum uwagi

Często znajdujemy w Internecie zdjęcia zwierząt – najczęściej są to domowi ulubieńcy: pies i kot. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak trudno jest wykonać dobre ujęcie, zwłaszcza, jeśli model nie do końca chce współpracować.

Wysiłek jednak zdecydowanie się opłaca. A uzyskane kadry potrafią złapać za serce. Jak uzyskać idealne technicznie zdjęcie z naszym pupilem w roli głównej?

Fotografie zwierząt – daj im oddychać

Zwierzęta to nieokiełznane dusze. Warto uchwycić to w kadrze, wprowadzając do niego nieco powietrza. W innym razie będzie sprawiać wrażenie klaustrofobicznego i ciasnego, a to nie sprzyja ujęciom pupili, ani tym bardziej dzikich zwierząt.

Można postawić na plener lub przesunąć nieco ciężar zdjęcia w stronę, w którą patrzy zwierzę. Dzięki temu fotografia będzie wyglądać naturalniej i zdecydowanie korzystniej.

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Z zostawianiem powietrza wiąże się oczywiście również zagadnienie perspektywy. Wielu fotografików podkreśla, że aby wykonać dobre zdjęcie zwierzęcia, należy zejść do ich poziomu w sensie wyłącznie dosłownym. Pies powinien być sfotografowany tak, żeby linia horyzontu była poniżej linii jego wzroku. Z tego też powodu fotograf często musi położyć się na ziemi. Czego się jednak nie robi dla uzyskania spektakularnego efektu.

Patrz mi w oczy

Najciekawsze efekty w przypadku fotografii portretowej – ludzi i zwierząt – uzyskujemy, gdy model patrzy prosto w obiektyw lub gdy są widoczne jego oczy. To one nadają zdecydowany ton i charakter całej kompozycji

Bez kontekstu ani rusz

Zwierzę na fotografii nie może być zupełnie oderwane od świata. Dlatego też niezmiernie ważnym aspektem zdjęć czworonogów jest wpisanie ich w tło, które idealnie dopełni całego przedstawienia. Może się nawet zdarzyć, że otoczenie nada właściwego charakteru kompozycji i stanie się głównym elementem. Warto mieć oczy szeroko otwarte i szukać ciekawych, nietuzinkowych rozwiązań.

Czworonożni przyjaciele

Fotografie zwierząt cieszą się coraz większą popularnością i wymagają od fotografów zdobywania nowych umiejętności. Pupile są zdecydowanie bardziej wymagającymi modelami niż ludzie. Jednak znalezienie ciekawego pomysłu oraz doświadczenie mogą zaowocować fenomenalnymi kadrami, które pokochają nie tylko miłośnicy zwierząt.