Gramofony przeżywają swój renesans, a odtwarzane na nich płyty winylowe zyskują na popularności. Wiele osób choć raz w życiu widziało gramofon, część z nich nawet go obsługiwała. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z zasady działania tego sprzętu. Jak działa mechanizm odtwarzania płyt winylowych? O tym za chwilę.
By gramofon mógł odtwarzać dźwięk, potrzebny jest nośnik muzyki. Jest nim płyta winylowa. Płyty winylowe różnią się średnicą (17,5 cm, 25 cm, 30 cm), a także wielkością otworu, który znajduje się w środku. Istotnym elementem każdej płyty są rowki. Obecne w nich niewielkie nierówności umożliwiają wprowadzanie w ruch igły gramofonowej.
Odtwarzanie płyt winylowych w praktyce – podstawowe informacje
Odtwarzanie płyt winylowych jest możliwe dzięki trzem czynnikom: igle, wkładce oraz samej płycie, która posiada spiralnie ułożone rowki i dziurkę o odpowiedniej średnicy. Rowki stanowią bazę dla przymocowanej do wkładki igły, która wytwarzając drgania, przetwarza impuls elektryczny. W efekcie powstaje sygnał audio, czyli muzyka.
W tradycyjnych, manualnych gramofonach, po włączeniu urządzenia, należy umieścić płytę na talerzu, a następnie ustawić ramię i igłę. Po zakończonym odtwarzaniu ramię trzeba unieść (nie robi się tego w przypadku gramofonu półautomatycznego, ani tym bardziej automatycznego – tu użytkownik jedynie kładzie płytę na talerzu).
Ramię, napęd talerza i inne elementy budowy gramofonu
Choć wymieniliśmy już najistotniejsze części gramofonu, dzięki którym możliwe jest odtwarzanie płyt winylowych, to w całym procesie biorą udział także inne podzespoły. Ramię – to do niego mocowane są wkładki, ono odpowiada za prowadzenie igły w rowku. Obracanie płyty (z prędkością, z jaką była nagrywana), możliwe jest dzięki napędowi talerza.
By gramofon odtwarzał płyty winylowe, potrzebne są systemy tłumiące drgania, takie jak wyciszenie silnika czy stopki antywibracyjne. Podsumowując, gramofon odtwarza płyty winylowe, gdy jego igła przesuwa się po specjalnie wyżłobionym rowku płyty. Zachodzące wówczas zmiany ciśnienia sprawiają, że pojawia się dźwięk.