Jak robić efektowne zdjęcia, czyli wszystko co warto wiedzieć o fotografii wnętrz

DarthZuzanka / Pixabay

Fotografia wnętrz jest z całą pewnością sztuką, w której dojście do perfekcji do najłatwiejszych nie należy. Przy tym należy zwracać baczną uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy element tworzący całość wystroju pomieszczenia (takie fotografie pozwalają również na ocenę, czy projektowanie wnętrz przeprowadzone zostało zgodnie z założeniami). W tym przypadku do zrobienia jednego, idealnego zdjęcia trzeba włożyć mnóstwo wysiłku, bowiem często jeden, nawet z pozoru nie znaczący szczegół może mieć zły wpływ na ogólny wygląd całej kompozycji.

Ukazanie pomieszczenia z jak najlepszej strony

Jak łatwo się domyślić, fotografia wnętrz wykonywana jest na dość ograniczonej przestrzeni – jest to ten aspekt fotografowania, na który wykonawca zdjęcia w takim przypadku nie ma najmniejszego nawet wpływu. Dlatego też niezwykle istotne jest wyposażenie osoba zajmującej się wykonywaniem zdjęć w pomieszczeniach w odpowiednio wysokiej jakości sprzęt – chodzi tu przede wszystkim o obiektywy (również projektowanie wnętrz na każdym ze swoich etapów wymaga zastosowania podobnego osprzętowania). Idealne obiektywy do wykonywania zdjęć w pomieszczeniach to obiektywy szerokokątne, które są w stanie fotografowi zapewnić odpowiednio duże pole widzenia. Najlepiej wybierać obiektywy uznanych producentów o doskonałej jakości, bowiem te, które reprezentują sobą klasę średnią bądź niską bardzo często będą negatywnie wpływały na jakość wykonywanego zdjęcia, między innymi poprzez zniekształcanie obrazu czy nieodpowiednią kolorystykę.

Porada – Jak dobrze przygotować wnętrze do sesji fotograficznej

Niezależnie od przeznaczenia wykonywanych fotografii, bardzo ważne jest umiejętne przygotowanie wnętrza do zdjęć. Dbałość o każdy detal będzie miała bardzo duży wpływ na jakość wykonywanych zdjęć. W pierwszej kolejności zawsze należy bardzo dokładnie posprzątać pomieszczenie, w którym będą wykonywane fotografie. Śmieci, ogrom przypadkowych przedmiotów czy zbyt wyraziste pod względem kolorystycznym pojedyncze elementy, które nijak nie pasują do całej aranżacji pomieszczenia przynajmniej na czas fotograficznej sesji we wnętrzu powinny zostać bezwzględnie usunięte. Zawsze warto też, oczywiście w miarę możliwości, usnąć wszystkie kable, które nie tworzą na zdjęciach zbyt estetycznego efektu. Warto też zwrócić uwagę na firanki/ zasłony, które muszą być nie tylko czyste, ale również i wyprasowane (oczywiście jeśli mają tworzyć an fotografiach ważne tło). Dla zwiększenia efektu można również zająć się ich fantazyjnym podpięciem.