Na czym polega fotografia eventowa?

Robert-Owen-Wahl / Pixabay

Organizacja eventów niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest znalezienie odpowiedniego fotografa, który zapisze je w swoich kadrach. Dlaczego to tak ważne i czym powinien się wyróżniać fotograf na eventy? O tym nieco więcej w dzisiejszym tekście.

Imprezy i fotografia – do czego są potrzebne zdjęcia z wydarzeń?

W ramach każdego projektu i przygotowań do wszystkich wydarzeń powinno się znaleźć odpowiednią osobę, która będzie odpowiedzialna za wykonywanie zdjęć. To niezmiernie ważna rola, niekiedy wręcz kluczowa dla danej imprezy. Skąd bierze się tak wielkie znaczenie?

Zdjęcia z imprez pełnią wielorakie role. Pierwsza z nich to funkcja archiwizująca. Pozwala na zapisanie ulotnych chwil, momentów i uczuć towarzyszących wydarzeniu. Bez względu na to, czy organizujemy firmową imprezę w plenerze, dzień dziecka w parku rozrywki czy wesele. Podczas każdej z tych imprez dzieje się wiele, co często może umknąć w organizacyjnym ferworze.

Oprócz typowo dokumentujących funkcji niezmiernie istotna, zwłaszcza w przypadku imprez firmowych lub promocyjnych jest możliwość utrwalenia wizerunku. Dzięki zdjęciom zyskujemy materiały marketingowe na przyszłość, pokazujące zalety konkretnej marki oraz tworzące sieć dobrych skojarzeń, które mogą ocieplić wizerunek firmy, a także przekonać do niej potencjalnych klientów lub partnerów biznesowych.

W świecie współczesnej wirtualnej rzeczywistości pozostaje jeszcze funkcja typowo społeczna, pozwalająca na dzielenie się pięknymi chwilami z innymi za pośrednictwem Internetu, na przykład portali społecznościowych, przeżywając je dzięki temu na nowo przez długi czas.

Jakie powinny być zdjęcia reportażowe?

Zdjęcie zdjęciu nierówne. Jeśli szukamy osoby, która ma wykonać reportaż z konkretnego wydarzenia, koniecznie trzeba zobaczyć portfolio kandydata. Do wykonania przekonywującego reportażu potrzeba bowiem oprócz umiejętności czysto technicznych, również talentu do odnajdywania momentów, bycia tam, gdzie trzeba w danym momencie. Trzeba mieć również olbrzymie pokłady empatii. Dobre zdjęcie reportażowe musi być pełne emocji. Jeśli fotograf ich nie czuje, nie da rady zapisać tego wszystkiego w kadrze.

Fotograf na eventy musi być cierpliwy, wiedzieć jak się odnaleźć w zmiennych warunkach otoczenia oraz przy kapryśnej pogodzie. Powinien odznaczać się elastycznością i talentem do komunikowania się z ludźmi. Dzięki temu mogą powstać piękne ujęcia, które zapadną głęboko w pamięć i serca, przywołując najpiękniejsze chwile z danego eventu.