Pieniądze na firmę

Free-Photos / Pixabay

Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej firmy. Jest to dosyć zrozumiałe. Praca „na własny rachunek”, kiedy to „sami jesteśmy sobie szefem” ma bowiem niezwykle dużo zalet, sprawia też bardzo dużą satysfakcję. Fakt, że możemy sami organizować sobie czas i sposób naszej pracy jest nie tylko bardzo wygodny, ale także pozwala w pełni rozwinąć drzemiący w nas potencjał.

 

Niestety nie wystarczy podjęcie stosownej decyzji. Na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej potrzebne są bowiem także – zwykle dosyć duże – środki finansowe. Weźmy dla przykładu fotografa, którego pasją jest fotografowanie imprez i uroczystości takich jak ślub i towarzyszące mu wesele, chrzest, komunia święta i tak dalej. Dla osób zatrudniających go do wykonania zdjęć nie jest to oczywiście zwykłą impreza a jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego niezbędny jest chociaż profesjonalny sprzęt fotograficzny i studio, w którym będzie mógł w spokoju pracować nad gotowym materiałem. To bardzo duże koszta. Oczywiście jednym z rozwiązań jest praca na etacie i odkładanie pieniędzy na to, że pewnego dnia będziemy ich mieć na tyle, że sprostamy wszelkim finansowym zobowiązaniom, jakie wynikają z założenia własnej firmy. Czasami jednak może to trwać długie miesiące jeśli nie lata, a my po drodze tracimy nie tylko czas, ale też cenny zapał, pomysłowość i często umiejętności. Alternatywą, która pozwoli nam zacząć „tu i teraz” jest pożyczka. O czym pamiętać, kiedy bierzemy ją pod uwagę?

Jaka pożyczka?

Jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę mamy zasadniczo dwie możliwości. Po pierwsze kredyt bankowy, po drugie pożyczkę zaciągniętą w pozabankowej instytucji parabankowej (czyli tak zwanym parabanku). W tym drugim przypadku mamy do czynienia z tak zwanymi chwilówkami. Jedno i drugie wyjście ma swoje wady oraz zalety. W przypadku kredytu bankowego, zawieranego na podstawie dwustronnej pisemnej umowy pomiędzy bankiem (kredytodawcą) a kredytobiorcą wadą jest fakt, że aby otrzymać pożyczkę należy spełnić szereg formalności. Są one przede wszystkim bardzo czasochłonne, ale też nie każdy będzie w stanie im sprostać a w konsekwencji otrzymać pożyczkę. Sprawdzana jest nasza zdolność i historia kredytowa i w przypadku problemów kredyt nie jest udzielany. W przypadku chwilówek możemy mieć natomiast do czynienia z nieuczciwymi instytucjami. W umowach zawarte mogą być bowiem dwuznaczne, często nawet niezgodne z prawem zapisy, na podstawie których osoba biorąca pożyczkę zmuszona będzie do zwrócenia większej ilości pieniędzy, niż początkowo przypuszczała.