Poszukiwanie fotografa ślubnego – kilka praktycznych porad

Pexels / Pixabay

Ślub i wesele to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu. Pragniemy, żeby były dopracowane w najdrobniejszych nawet szczegółach. Skrupulatnie wybieramy miejsce imprezy, dobieramy dekoracje i wszystkie szczegóły, które później chcemy z uśmiechem wspominać przez długie lata.

Aby wspomóc pamięć, przyda się profesjonalny fotograf ślubny, który zapisze wszystkie najważniejsze fragmenty z tego dnia w formie pięknych kadrów.

Wybór właściwej osoby nie należy do najprostszych. W jaki sposób podejść do tematu, żeby spokojnie oczekiwać na album ze zdjęciami od fotografa? O czym pamiętać, prowadząc poszukiwania właściwego człowieka?

Profesjonalista vs. rodzina

Ślubne wydatki zazwyczaj rosną lawinowo i niekiedy ludzie, w ramach wprowadzania oszczędności, decydują się zatrudnienie w roli fotografa członków rodziny. Obecnie niemal każdy może kupić profesjonalny lub półprofesjonalny sprzęt, z pomocą którego można zrobić naprawdę dobre jakościowo zdjęcia.

Jednak czy sama ilość megapikseli oraz jakość obiektywu wystarczą, żeby powstały piękne fotografie? Sprawa nie do końca jest tak prosta. Profesjonaliści oprócz dobrego sprzętu posiadają również wiedzę i doświadczenie, a także wyczucie kadru i pomysł na niego. Wiedzą, gdzie się ustawić, żeby uzyskać najlepszy kąt, a także przeszli specjalne szkolenie do wykonywania zdjęć w kościołach. Są to niewątpliwe zalety, które sprawiają, że lepiej zostawić zdjęcia w ręku profesjonalistów, a gościom i rodzinie pozwolić spokojnie się bawić do białego rana, bez nakładania na nich dodatkowych obowiązków.

Jak wybrać fotografa, żeby ślubne wydatki nas nie wykończyły?

Nie ma jednego odgórnego cennika, który stosują fotografowie ślubni. W zależności od talentów i doświadczenia, każdy z nich może podawać własne widełki cenowe. Dzięki temu pary mogą znaleźć osobę odpowiadającą im pod względem finansowym, nawet jeśli budżet nie jest wysoki.

Jako podpowiedź można wykorzystywać ogólną zasadę, że kwota jaką płacimy fotografowi weselnemu powinna wynosić około 10% wartości całego budżetu przeznaczonego na imprezę.

Poszukiwanie fotografa warto zacząć od rozmów ze znajomymi. To najskuteczniejsza metoda, pozwalająca znaleźć osobę zaufaną, której możliwości i doświadczenie łatwo możemy sprawdzić. W drugiej kolejności należy przejrzeć oferty i profile fotograficzne w Internecie. Mnogość ofert pozwala znaleźć styl, który sprosta wszystkim oczekiwaniom.

Formalności rzecz konieczna

Gdy już znajdziemy idealnego kandydata, który również przekona nas do siebie swoją postawą i charyzmą podczas spotkania, nie można zapominać o podpisaniu umowy. To konieczność i forma skutecznego zabezpieczenia obu stron – narzeczonych i fotografa. Warto umieścić w dokumencie wszystkie oczekiwania i wymagania, aby uniknąć późniejszych konfliktów i nieporozumień.

I żyli długo i szczęśliwie

Warto poświęcić nieco czasu, aby fotograf ślubny, który będzie uwieczniał naszą imprezę odpowiadał naszym oczekiwaniom, zarówno pod względem finansowym, jak i estetycznym. Piękne zdjęcia zostaną z nami przecież na resztę wspólnego życia.