Praca fotografa a sprzęt fotograficzny.

PublicDomainPictures / Pixabay

W ciągu ostatnich lat rozwój sprzętu fotograficznego przyhamował, ceny za to gwałtownie podskoczyły. Z drugiej strony technologia fotograficzna wciąż się rozwija. Fotografia opiera się w dużej mierze o bardzo dobre lustrzanki, mamy wiele świetnych aparatów i obiektywów. Czy można jeszcze liczyć na coś więcej?

Producenci sprzętu fotograficznego a kryzys.

Obecnie wiodący producenci sprzętu fotograficznego dotkliwie odczuwają kryzys, jaki dotknął ich branżę. Profesjonalnego sprzętu fotograficznego na przestrzeni kilku ostatnich lat sprzedaje się coraz mniej. Jego producenci, aby jakoś zrekompensować sobie obecną sytuację, gwałtownie podnoszą ceny sprzedawanego sprzętu.
Spowodowane jest to rosnącą liczbą sprzedanych smartfonów, które w swoim standardowym wyposażeniu posiadają wbudowany aparat – obecnie coraz lepszej jakości. Dla konsumentów jest to wygodne rozwiązanie, po co więc dodatkowo jeszcze zaopatrywać się w kolejny sprzęt fotograficzny, który na dodatek jest o wiele większych rozmiarów i w stosunku do smartfonu – o wiele mniej poręczny i wygodny w użytkowaniu.

Współczesny sprzęt fotograficzny a dawne aparaty fotograficzne.

Sprzęt fotograficzny, z którym obecnie mamy do czynienia na rynku jest praktycznie doskonały. Współcześni fotografowie często zachłyśnięci postępującą wciąż do przodu technologią, odsuwają na rzecz sprzętu kwestię samego robienia zdjęć. Świat idzie do przodu, a z nim wszystko inne – obecnie mało kto pamięta czasy, kiedy jakość zdjęć z najlepszych aparatów cyfrowych była gorsza, niż obecnie jakość zdjęć ze współczesnych smartfonów.

W branży fotograficznej bardzo ważne jest to, aby być na bieżąco z wciąż nowymi sprzętami. Jednak nie powinno pozwolić się zdominować technologii, ponieważ bez odpowiednich umiejętności nawet najlepszy aparat nie jest w stanie zapewnić dobrych zdjęć.
W pracy fotografa najważniejsza jest estetyka, świadomość obrazu oraz znajomość zasad i techniki. Dobry obraz powstaje przede wszystkim w głowie fotografa, a bez myślenia o fotografii i fotografowaniu nie może on być wystarczająco dobry. Kiedy fotograf opanuje te kwestie, wtedy można sięgać po najnowsze na rynku zabawki.

Aparat czy smartfon? Porady

Postęp w technologii fotograficznej jest oczywisty, chociaż faktycznie czasem nie warto inwestować w najlepszy aparat. Dla zwykłego, amatorskiego robienia zdjęć zupełnie wystarczający będzie smartfon. Wyposażony jest on w wiele przydanych funkcji, aparat i kamera spełnia większość zachcianek fotograficznych, a ciekawe motywy i inne funkcje będą pomocne w obróbce zdjęć – nie potrzeba do tego profesjonalnych programów.
Super rozdzielczość, zaawansowane funkcje i szybkość działania to rzeczy potrzebne podczas zdjęć ślubu, reportażu, czy innego typu eventu. Profesjonaliści podczas robienia tego typu zdjęć korzystają z profesjonalnego sprzętu, który po prostu ułatwia im pracę.

Jeśli jednak smartfon okaże się niewystarczający, to dla bardziej zaawansowanych wystarczy odpowiednia lustrzanka, które w obecnych czasach oferują już naprawdę świetną jakość zdjęć.