
Jedną z podstawowych dziedzin fotografii, która jest powszechna i spotykamy się z nią niemal wszędzie, stanowią zdjęcia wnętrz. Można pokazywać kuchnie, salony, przestrzenie kawiarni lub industrialnych fabryk. Wszystko to wymaga jednak konkretnej i rzetelnej wiedzy, żeby zdjęcia były nie tylko poprawne, ale też magnetyczne.
Fotografie wnętrz – po co robić zdjęcia pomieszczeń?
W przypadku wnętrz powodów, dla których wykonuje się fotografie jest naprawdę wiele. Przede wszystkim mogą mieć one charakter promocyjno-sprzedażowy. Najczęściej wykorzystują je wówczas agenci nieruchomości, osoby wynajmujące mieszkania prywatnie lub hotelarsko oraz właściciele kawiarni i restauracji. Dobrze zrobiona fotografia potrafi w tym przypadku przekonać nas do zakupu, wynajmu lub odwiedzenia danego miejsca.
Innym powodem może być kwestia wizerunkowa lub chęć podzielenia się zdjęciem z miejsca, które odwiedzamy. W tej sytuacji mamy do czynienia z zapisem chwili i wizualizacją naszych emocji w danym momencie.
Na co zwracać uwagę, robiąc fotografie wnętrz?
Istnieje kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać podczas robienia zdjęć w pomieszczeniach. Co jest najważniejsze?
Światło dzienne – warunki idealne
Jeśli zależy nam na zrobieniu ciekawego zdjęcia, dobrej jakości, najlepsze warunki do pracy daje światło dzienne. Buduje ono klimat, sprawia, że na zdjęciu nie ma szumów i zniekształceń barw. Przy sztucznym oświetleniu, które zazwyczaj ma odcień mocno żółty trudno o prawdziwe kolory. Ponadto zazwyczaj lampy we wnętrzu dają za mało światła i cały kadr jest zbyt ciemny.
Geometria w kadrze, czyli piony i poziomy pod ścisłą kontrolą
We wnętrzach bardzo łatwo o zniekształcenia, które pojawiają się na zdjęciach. Wynikają one z budowy obiektywu, a także kąta, który wybieramy dla danego ujęcia. Jeśli pragniemy, żeby nasze kuchnie lub sypialnie wyglądały dobrze na zdjęciu, należy bezwzględnie pilnować zachowania linii pionowych i poziomych. Dzięki temu wnętrze będzie wyglądało naturalnie i po prostu dobrze.
Detal na świeczniku
Bez względu na cel wykonywania zdjęcia, trzeba zadbać o każdy najmniejszy detal kompozycji. Zanim przystąpimy do fotografowania, należy pomieszczenie dokładnie wysprzątać, zetrzeć kurze, wypolerować powierzchnie, które mają być błyszczące, usunąć smugi z szyb. Ponadto warto usunąć wszelkie zbędne przedmioty i akcesoria. Na fotografii nie musimy przecież uwieczniać stosu papierów na biurku, kosza na śmieci lub plątaniny kabli za stolikiem nocnym.
Wnętrza jak ze stylowego magazynu
Znalezienie odpowiednich kadrów i ujęć wymaga nieco wprawy. Dodatkowo często konieczny jest retusz i prostowanie zdjęć w programach do obróbki. Warto jednak spróbować swoich sił i uzbroić się w cierpliwość. Zdjęcia architektury to bowiem bardzo wdzięczna sztuka.