Wskazówki dotyczące kompozycji, które usprawnią fotografowanie.

jarmoluk / Pixabay

Poniższy artykuł zawiera listę ważnych wskazówek dotyczących kompozycji, które pomogą Ci wykonać możliwie najlepsze zdjęcia. Nie trzeba dodawać, że kompozycja to bardzo osobista decyzja twórcza, więc nie ma naprawdę uniwersalnych nakazów i zakazów. Niemniej jednak istnieją pewne techniki, których możesz użyć do ulepszenia swoich zdjęć, od stworzenia wizji po udoskonalenie początkowej kompozycji w terenie. Celem jest, aby ostateczna kompozycja w fotografii i przekaz Twojego obrazu były jak najbardziej jasne i skuteczne. Gadżety przydatne dla fotografia.

1. Miej na uwadze wizję.

Pierwszym krokiem do zrobienia udanego zdjęcia jest plan – wizja – pomysł. Oczami umysłu zobacz obraz, który chcesz uchwycić, a następnie zrób wszystko, co możliwe, aby go urzeczywistnić. Nazywa się to wizualizacją.

Nie jest to łatwa umiejętność do nauczenia się. Musisz być tak zaznajomiony ze swoim aparatem, swoimi możliwościami przetwarzania końcowego i właściwościami drukowania / wydruku, aby uchwycić ostateczny obraz w głowie, zanim jeszcze go uchwycisz. To wymaga dużo praktyki.

Ale dobre umiejętności wizualizacji są tego warte. W terenie będziesz dokładnie wiedzieć, co możesz, a czego nie możesz zrobić, aby poprawić zdjęcie w obróbce końcowej. Z wyprzedzeniem zobaczysz, które elementy obrazu będą Cię denerwować później – i jak najlepiej sobie z nimi radzić w terenie.

Zastanawiasz się nad najlepszą możliwą wersją zdjęcia, a potem robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby to urzeczywistnić. Każda decyzja, którą podejmujesz w terenie, powinna służyć Twojej wizji.

2. Podejmuj świadome decyzje.

Za każdym razem, gdy robisz zdjęcie, musisz podjąć wiele decyzji. Wiele z nich jest automatycznych lub oczywistych i mają one znaczenie tylko sporadycznie (np. Decyzja o zmianie karty pamięci). Ale niektóre decyzje wpływają na każde zdjęcie, nawet jeśli zbyt często wymykają się za kulisy.

Idealnie byłoby, gdybyś chciał wydobyć jak najwięcej podświadomych decyzji na powierzchnię. Każdy wybór w fotografii to okazja, by popchnąć zdjęcie bliżej kierunku, w którym patrzysz. Nie chodzi tylko o kompozycję czy kreatywność; Twoje decyzje techniczne mają również ogromny wpływ na Twoje zdjęcia i ich nastrój. Lubię mówić, że każdy techniczny wybór jest tak naprawdę kreatywnym wyborem w przebraniu – ponieważ tak jest.

Ważne jest, aby nie pozwolić tym decyzjom przelecieć przez autopilota. Wybierając określony zestaw ustawień aparatu, wiedz, dlaczego to robisz. Nie używaj tylko ogniskowej, ponieważ to właśnie było przy ostatnim zdjęciu. Zamiast tego oceń scenę przed Tobą i świadomie wybierz, która ogniskowa najlepiej pasuje do Twojej wizji. I tak dalej, dla każdej podejmowanej decyzji.

3. Uprość to.

Twoja wizja zdjęcia to kolejny sposób na przekazanie zamierzonej wiadomości. Jakie emocje chcesz przekazać widzowi? Jaki nastrój lub pomysły chcesz wyrazić na swoim zdjęciu? Tutaj prostota odgrywa kluczową rolę.

Kiedy podejmujesz świadome decyzje, aby spełnić swoją wizję, pamiętaj, że emocjonalny przekaz nie wyląduje, jeśli jest trudny do zrozumienia. Uprość swój pomysł do jego istoty; wyklucz ze swojego zdjęcia wszystko, co odbiega od tego, co próbujesz powiedzieć.

Prostota może być największą „sztuczką” w ulepszaniu kompozycji. Zanim zrobisz zdjęcie – ale gdy już wiesz, co chcesz powiedzieć – poszukaj w kadrze jakichkolwiek elementów rozpraszających uwagę, które zaszkodzą przekazowi. Pozbądź się ich ze swojej kompozycji lub zminimalizuj je tak bardzo, jak to możliwe.

O ile nie robisz fotografii studyjnej, w której masz całkowitą kontrolę, na obrazie prawie zawsze pojawią się pewne wady. Ale im szybciej rozpoznasz ich w terenie, tym mniejszy będzie problem z końcowym zdjęciem.