Znaczenie fotografii w aranżacji wnętrz

stuartlimedigital / Pixabay

Fotografie czy to kolorowe czarno białe mogą stanowić doskonałą ozdobę każdego wnętrza. Bardzo często bez nich domy czy mieszkania straciłyby swój niepowtarzalny charakter. Sekret aranżacji wnętrz za pomocą fotografii tkwi przede wszystkim w jej umiejętnym doborze oraz rozmieszczeniu.

Nowoczesne fotografie we wnętrzach

Choć współczesne kolorowe fotografie pod wieloma względami są niezwykle wymagające, to jednak pomimo wszystko cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda w sporadycznych sytuacjach zdarza się, iż takie zdjęcia swoje zastosowanie znajdują w historyzujących wnętrzach (przede wszystkim na zasadzie kontrastu) to jednak ich umieszczanie jest niezwykle wymagające, a także od osoby aranżującej takie wnętrze wymaga ogromnego estetycznego wyczucia. Najprościej tego rodzaju obrazy fotograficzne jest po prostu umieszczać w pomieszczeniach urządzonych bardzo nowocześnie, w których znajduje się mnóstwo sprzętów o geometrycznych formach, a cała dekoracja jest zredukowana do niezbędnego minimum (choć zdecydowanie lepiej zdjęcia takie prezentują się wówczas, gdy pomieszczenia pozbawione są całkowicie jakichkolwiek dekoracyjnych elementów). W przypadku fotografii wielkoformatowej (zdobiącej bardzo często domy o dość znaczącej powierzchni), aby wyglądała ona jak najbardziej estetycznie, konieczne jest zapewnienie wokół niej znacznej wolnej powierzchni. Dlatego też najlepszym miejscem na jej umieszczenie będzie salonowa ściana, końce ciągów komunikacyjnych, osie pomieszczeń czy też linie zbiegu perspektywy

Jak kolekcjonować fotografię we wnętrzach – porady

Bardzo ciekawą formą dekoracji każdego pomieszczenia może być umieszczenie w niej kolekcji fotografii. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad, aby owa kolekcja wyglądała zgodnie z oczekiwaniami. Dla polepszenia efektu wizualnego należy każdą z fotografii (bądź zbiór fotografii) oprawić jednakowo, po czym umieścić w wybranych miejscach. Ważne jest, by fotografie zebrane w całość tworzyły uporządkowany układ z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Przy odpowiednim oprawieniu fotografii warto zastanowić się nad tym, które miejsce będzie najlepsze do ich rozmieszczenia. Zdjęcia ustawiać można w sposób bardzo tradycyjny (na meblach czy wieszając je na ścianie) bądź nieco bardziej niestandardowy (np. na podłodze). Niestandardowe metody rozmieszczania wnętrz zyskują sobie coraz większe grono zwolenników, przede wszystkim ze względu na to, że nie trzeba dziurawić ściany czy ze względu na to, że łatwo i szybko da się wymienić poszczególne elementy kolekcji.